Przejdź do treści

Memoriał Jerzego Cieśli

Jerzy Cieśla
1952 – 2017

Wpływ na powstanie Klubu Strzeleckiego Alfa Kętrzyn oraz na jego kształt, kierunki działań miały dwie osoby – Jerzy Cieśla i Artur Wołosz. 

Niestety obydwu Panów nie ma już wśród nas. 
Jerzy Cieśla opuścił nas 01.08.2017 roku.
Artur Wołosz natomiast 20.02.2019 roku.

Obie postacie są silnie związane z naszym stowarzyszeniem.

Jurek ukształtował naszą świadomość prawną, strzelecką, sportową. Wytyczył ogólne kierunki w zakresie, strzelectwa, wolontariatu i aktywności sportowej. Natomiast Artur pomagał nam we wczesnym etapie tworzenia Klubu. Obu Panów darzymy należytym szacunkiem i estymą.

Z uwagi na fakt, że członkowie rodziny Jurka Cieśli są aktywnymi członkami naszego klubu, od ponad 2 lat jesteśmy głównymi gospodarzami Memoriału poświęconego Jerzemu.

Chcielibyśmy w tym miejscu przybliżyć Jego sylwetkę.

Jerzy Cieśla, urodził się 12 września 1952 r. w Lesznie koło Błonia. 
W młodości działał aktywnie w Związku Harcerstwa Polskiego, (instruktor harcerski w stopniu podharcmistrza). Był także korespondentem terenowym  Trybuny Mazowieckiej, gazety codziennej województwa warszawskiego. W latach 1971 – 1975 studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, a po ukończeniu studiów zamieszkał w 1975 r. w Olsztynie i podjął aplikację prokuratorską, w tamtejszej Prokuraturze Rejonowej. Rok później  przeniósł się do Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Olsztynie. Od roku 1978 jako podporucznik pracował w pionie dochodzeniowym. W roku 1990 po dokonaniu przemian ustrojowych, w stopniu podinspektora (majora – według starego nazewnictwa) został powołany na stanowisko Naczelnika Wydziału Policji Kryminalnej Komendy Wojewódzkiej Policji
w Olsztynie. W 1991 roku odbył szkolenie zawodowe w Federal Law Enforcement Trening Center w Artesia w Nowym Meksyku w USA. 

W trakcie pracy policyjnej udowodnił osobiście winę ponad setce zabójców, za co wielokrotnie został odznaczony medalami. Podczas kolejnych lat pracy pełnił obowiązki oficera do spraw kontaktów z Interpolem i Policjami  innych państw.
Jego przedostatnim miejscem pracy było stanowisko Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie, po czym objął funkcję naczelnika Wydziału Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Służbę w Policji zakończył w 2005 roku w stopniu inspektora czyli odpowiednika pułkownika. To właśnie praca na ostatnim stanowisku służbowym  rozwinęła pasje strzeleckie Jurka Cieśli.
Zaczęło się  od współpracy z miejscowym oddziałem Ligi Obrony Kraju w Olsztynie, w skutek czego powstał pierwszy klub strzelecki pod nazwą VIP LOK Olsztyn. Od roku 2006 rozpoczęła się w pełni samodzielna egzystencja w nowo utworzonym klubie strzeleckim. Własna strzelnica 
w Kaczorach pod Ostródą, autonomiczność działania, minimalne fundusze oraz zebrana garstka zapaleńców doprowadziły do powstania jednego z prężniejszych klubów strzeleckich w Polsce, z opinią najprężniejszego klubu w naszym województwie, (największa liczba delegatów klubowych w Zgromadzeniu Warmińsko – Mazurskiego Związku Strzelectwa Sportowego). W pewnym okresie liczba członków klubu Garda wyniosła około 1000 osób.
Pomimo zaangażowania w prowadzenie stowarzyszenia, Jerzy Cieśla udzielał również pomocy innym klubom strzeleckim, w rozwiązywaniu problemów związanych z aktywacją i legalizacją prawną. 
Jego pomoc merytoryczną trudno nie doszacować, ponieważ miała ona fundamentalny wpływ na powstanie kolejnych strzelnic na terenie całego kraju.

Patronat pomocowy Jerzego dotyczył także osób fizycznych ubiegających się o uzyskanie uprawnień strzeleckich, gdy niezliczoną ilość razy podejmował się roli pełnomocnika dla osób, które nie mogły sobie poradzić z procedurami i niekiedy nieprzychylnymi postawami Wydziałów Postępowań Administracyjnych Komend Wojewódzkich Policji w kraju. Ostrożne szacunki wskazują na liczbę 900 pełnomocnictw. 
Jako aktywny działacz w sporcie strzeleckim, uzyskał tytuł instruktora strzelectwa sportowego nadany przez Ministra Edukacji Narodowej i Sportu oraz uprawnienia sędziowskie strzelectwa sportowego PZSS klasy pierwszej i trenera strzelectwa sportowego. Został wyróżniony Brązową Honorową Odznaką PZSS.

Był wieloletnim współpracownik czasopism strzeleckich „Broń i Amunicja” oraz „Strzał. Magazyn o Broni”, zamieszczał artykuły z zakresu prawa 
i pozwoleń na broń. Był również dożywotnim członkiem Ruchu Obywatelskiego Miłośników Broni (ROMB).

Udzielał się na forach internetowych poświęconych broni i zagadnieniom prawnym. Jego porad wydawanych pod nickiem „9 x 19” nie trzeba było weryfikować. Ich rzetelność prawna była nie do podważenia. W lokalnych strukturach związkowych pełnił funkcję sekretarza Zarządu Warmińsko – Mazurskiego Związku Strzelectwa Sportowego oraz członka Kolegium Sędziowskiego Związku.

Prywatnie uwielbiał Bieszczady, w okresie letnim  jeździł tam corocznie, wypoczywać i nabierać siły. Poświęcał uwagę genealogii rodzinnej.
W udokumentowany sposób dotarł do przodków rodziny żyjących w XVIII wieku (ok 1790!). Odnalazł stare groby rodzinne na Cmentarzu na  Rossie w Wilnie. 
Lubił pływać jachtem oraz oczywiście spędzać czas ze swoim wnukiem. Przez całe życie towarzyszyły mu zwierzęta – głównie psy, najczęściej te „ogarnięte z biedy”.

Odszedł po wieloletniej chorobie kardiologicznej 1 sierpnia 2017 roku.